Naujienos


Kalėdų dvasios ir tradicijų naujos mados neužgožia

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, turbūt vienas maloniausių rūpesčių - pasiruošti jas sutikti: pasirūpinti dovanomis šeimai, sveikinimais draugams bei artimiesiems ir, žinoma, papuošti namus.

Norisi, kad šventė būtų įsiminta. Kartais netradicinė, išskirtinė, o kartais tokia kaip vaikystėje.

Kokias Kalėdas prisimena kino prodiuseris ir režisierius Stasys Baltakis, dainininkė, „Mis Lietuva 1996" Sandra Chlevickaitė, teisininkė Dainė Baumilė, kuo Kalėdos  svarbios dabar ir kaip jas pasitinka?

 

Teisininkė Dainė Baumilė sako, kad Kalėdų visuomet labai laukianti, tačiau dovanų nesureikšminanti: svarbiausia, kad dovana išrinkta neatmestinai.

„Labai džiaugiuos, kad Kalėdos ir dabar yra tokios pat, kaip vaikystėje. Visi susirenkame pas mano senelius, kartu sėdame prie stalo, šurmuliuojame, dalinamės dovanomis. Kitaip jų neįsivaizduoju. Man tai pati gražiausia metų šventė, kada susirenka visa šeima. Kalėdų laukiu labiausiai!

Šventėm eglutę puošiame gruodžio 1 dieną. Papuošti namai sukuria šventinę nuotaiką. Mūsų eglutė dirbtinė. Taip praktiškiau. Sykį įsigijome gyvą eglutę vazone, tačiau ji nekvepėjo. Dėl to tikrų neperkame. Galbūt kitais metais pati sukursiu originalią Kalėdinę puošmeną - ypač kai yra tiek gerų idėjų! 

Esu girdėjusi, kad dabar kalėdinės eglutės specialiai auginamos ir jas kertant žala gamtai nedaroma. Negaliu su tuo visiškai sutikti,  ypač žinant, kiek ilgai jos auga. Juk ne šiaip sau žmonės skatinami vietoj eglučių puošti eglių šakas. Dirbtinių eglučių gamyba taip pat kenkia gamtai. Geriau rinktis eglutės vazonuose, kad vėliau būtų jas galima pasodint. Arba eglės šakas. Tikros eglės - gražus atributas, bet po to labai gaila išmest".

 

Kino prodiuseris ir režisierius Stasys Baltakis prisipažįsta, kad jam smagiausia gauti dovanų vilnones kojines, kurias mielai nešioja ir laukia kitos tokios pat dovanos.

„Kalėdas iš vaikystės prisimenu nebylias: niekaip nesuprasdavau, kodėl dovanos po eglute atsirasdavo visą savaitę prieš Naujuosius metus. Ir niekas nepaaiškindavo. Tokie laikai buvo. O dabar Kalėdos man, turbūt kaip ir daugeliui, svarbios tuo, kad tai šeimos šventė - reta proga su artimaisiais susėst prie stalo negalvojant apie darbus ir rūpesčius.

Neįsivaizduoju Kalėdų be eglutės. Beveik kasmet ji puošia mūsų namus ir tampa pagrindiniu traukos centru juose. Nemokamai dalinamos eglių šakos - gražus paramos gestas tiems, kuriuos riboja finansinės galimybės. Jos primena tikros eglutės teikiamą miško žalumą ir kvapą".

 

Dainininkė, „Mis Lietuva 1996" Sandra Chlevickaitė prisimena, kad vaikystėje labai džiaugdavosi dovanomis. O dabar džiaugiasi galėdama jas dovanoti.

„Savo vaikystės Kalėdas prisimenu kaime. Buvau labai didžiulė organizatorė: manęs nelepino staigmenomis, todėl aš darydavau staigmenas seneliams ir tėveliams, puošdavau eglę, tvarkydavau gryčią, pakuodavau dovanas, ruošdavau programą ir pati dainuodavau.

Auginu du sūnus ir noriu, kad jiems Kalėdos būtų jaukios, šiltos, gražios! Už tai Kalėdos labai svarbios, kad esame kartu.

Eglutę puošiu dirbtinę, nes, mano manymu, tai praktiškiau ir patogiau. Bet kartais norėčiau tikros. Jei kitąmet nutarsiu puošti gyvą eglutę, rinksiuosi tik eglę vazonėlyje, kad ją galima būtų paskui pasodinti atgal į žemę. Kalėdinės tradicijos yra svarbios ir gražios. Eglutė - viena jų. Galbūt nebūtina keisti šių širdžiai mielų tradicijų, o surasti kitų būdų, kaip tausoti gamtą ir švęsti Kalėdas ekologiškai".

 

***

Gruodžio 18 d., nuo 13 val. visoje Lietuvoje vyks akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus!". Šia akcija siekiama paskatinti žmones tausoti gamtą, išsaugoti kuo daugiau medelių, padėti sukurti šventinę nuotaiką tiems, kuriems sunku finansiškai, populiarinti gamtosaugines idėjas. Taip pat šia akcija siekiama kovoti su savavaliautojais, kurie neteisėtai kerta eglutes.

Jau šešerius metus iš eilės akciją organizuoja Generalinės miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir visos 42 šalies miškų urėdijos. Akciją globoją aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Daugiau informacijos apie akciją Generalinės miškų urėdijos tinklalapyje www.gmu.lt

 

 

2014 12 22


VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
JURBARKO REGIONINIS PADALINYS

VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
Jurbarko regioninis padalinys
Miškininkų 5, LT-74212 Jurbarkas
Įm. kodas 132340880
PVM mok. kodas LT323408811
a/s Swedbank 73000
Nr. LT457300010153812728

Tel.: (8 447) 72 262;
Faks.: (8 447) 71 544
El. paštas administracija@jurbmu.lt


Gaisringumas Ligos Medienos ištekliai