Naujienos


Nenukirsta eglutė gali tapti įspūdingu gamtos kūriniu

Jei ateinančiais metais pasodintumėte eglės sodinuką, iš jo užaugusią eglutę Kalėdoms galėtumėte papuošti tik po kelerių metų. Per 4-6 metus eglutė pasistiebtų nuo metro iki pusantro. O tokio vidutinio dydžio eglės prieš Kalėdas yra pačios populiariausios.

 

Pabandykite įsivaizduoti, kad jūsų pasodinta eglutė galėtų išaugti iki 50 metrų aukščio ir  gyvuoti iki 200 metų. Negali būti? Gali. Lietuvos miškuose auga ne viena įspūdinga ir išvaizda, ir amžiumi eglė.

 

Storiausia eglė, kurios kamieno apimtis siekia 3,89 metrų, ošia Renavo dvaro parke (Mažeikių rajone), o aukščiausia eglė, kurios ūgis beveik  kaip trys penkiaaukščiai namai -  42 metrai, auga Dzirmiškių miške, Alytaus rajone. Ar galite atspėti, kiek joms metų? Spėjama, kad storiausios eglė amžius - apie 150 metų, o aukščiausios - apie 90 metų. Iš viso Lietuvoje yra aštuonios valstybės saugomos eglės, kurios išsiskiria savo aukščiu, storiu, įdomia kamieno struktūra.

 

Siekiant, kad Lietuvos miškuose tokių įspūdingų medžių augtų daugiau, žmonės kasmet raginami pasvarstyti, kaip papuošti namus prieš Kalėdas: pasirinkti dirbtinį medį, įsigyti eglutę, augančią vazone ar nukirstą miške, o gal tausoti gamtą ir parsinešti tik šaką?

 

Prekybininkai teigia, kad kasmet parduodama vis daugiau dirbtinių eglių. Tokį pasirinkimą lemia ir siekis sutaupyti, ir noras saugoti gyvąją gamtą. Tačiau dirbtinius medelius pasirinkę ir juos puošiantys žmonės pripažįsta, kad pasiilgsta tikros eglutės teikiamo miško kvapo ir jo kuriamo jaukumo.

 

Miškininkai kviečia šiek tiek lukterėti: prieš Kalėdas jie ir vėl dovanos tūkstančius eglės šakų, tapsiančių šventine puošmena. Rengdami jau tradicija tapusią akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus!", jie įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose nemokamai dalins eglių šakas.

 

„Juk ir nedidelė eglės šakelė į namus atneša miško kvapu dvelkiančią Kalėdų dvasią. Ypatingą šventinę nuotaiką kuria ne išpuoštos eglutės, džiaugsmą teikia ne dovanų gausa, o mes patys, mūsų nuoširdumas ir dėmesys artimiesiems, draugams", -  sako Generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius.

 

Akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus" siekiama paskatinti žmones tausoti gamtą, išsaugoti kuo daugiau medelių, padėti sukurti šventinę nuotaiką tiems, kuriems sunku finansiškai, populiarinti gamtosaugines idėjas, keičiant požiūrį į šventines tradicijas. Taip pat šia akcija siekiama kovoti su savavaliautojais, kurie neteisėtai kerta eglutes.

 

Miškininkai džiaugiasi, kad akcija tapo tradicine ir tęsiasi jau šešerius metus. Išdovanojamų eglių šakų kiekis nuo keliasdešimt tūkstančių išaugo iki šimto tūkstančių. Toks eglių šakų kiekis prilygsta maždaug tūkstančiui brandžių eglių, o tūkstantis tokių eglių - tai vienas hektaras eglyno, kuris buvo išgelbėtas nuo kirtėjų.

 

Puošdami namus Kalėdų eglute ir įtraukti į šventinį šurmulį žmonės dažnai nepagalvoja, jog miškas neteko dar vieno medelio. Dar liūdniau, kad šventėms praėjus, vos pora savaičių  teikusios namams jaukią šilumą bei malonų miško aromatą, eglutės nukloja kiemus, gatves, patvorius arba sugrūdamos į šiukšlių konteinerius.

 

Miškininkai įsitikinę - vietoj eglutės papuošus jos šakas, galima ir medį išgelbėti, ir džiaugtis gyvos eglės žaluma bei kvapu.

 

Akciją globoją aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Akciją organizuoja Aplinkos ministerija ir Generalinė miškų urėdija.

 

Gruodžio 18 d. eglių šakas žmonėms dovanos visos 42 šalies miškų urėdijos.  Daugiau informacijos apie akcijos vietas visoje Lietuvoje - Generalinės miškų urėdijos interneto svetainėje www.gmu.lt.

 

 

2014 12 22


VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
JURBARKO REGIONINIS PADALINYS

VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
Jurbarko regioninis padalinys
Miškininkų 5, LT-74212 Jurbarkas
Įm. kodas 132340880
PVM mok. kodas LT323408811
a/s Swedbank 73000
Nr. LT457300010153812728

Tel.: (8 447) 72 262;
Faks.: (8 447) 71 544
El. paštas administracija@jurbmu.lt


Gaisringumas Ligos Medienos ištekliai