Naujienos


Miškininkams padeda talkininkai. Mišką sodino kareiviai iš Sakalinės

     Balandžio 6 d. Jūravos girininkijoje vyko didelė talka - pelkėtoje vietovėje, kurioje technika bejėgė, juodalksnius sodino Lietuvos didžiojo kunigaikščio motorizuotojo bataliono kareiviai. Šešiasdešimties karių būrys apie trijų hektarų plote iki vidurdienio pasodino virš 10000 sodinukų.
     Taip prasideda didysis pavasarinis miškininkų darbymetis. Pasak urėdo pavaduotojo Edmundo Mačiežos, šiemet numatyta pasodinti 230 ha miško, tame skaičiuje ir 20 ha naujų miškų apželdant nenaudojamas miško aikšteles ir laukymes. Jaunomis pušaitėmis bus apsodinta apie 50 ha, eglaitėmis maždaug dukart daugiau. Kaip jau nusistovėjo, grynų kultūrų bus sąmoningai vengiama, tarp pušaičių bus viena kita eglaitė, taip pat bus sodinama ir eglynuose, kuriuose atsiras vietos ir pušaitėms ir berželiams, o kai kur ir juodalksniams. Mišrūs miškai gerokai atsparesni tiek ligoms, tiek kenkėjams, tiek gamtos stichijoms. Be to dar ir užaugina didesnį tūrį.
     Pirmi miškasodį urėdijos Pašvenčio girininkijoje praėjusią savaitę pradėjo jonas ir Virginija Piliučiai. Ši šeima kiekvieną pavasarį skuba sodinti miško kol sąlygos tam palankiausios, ypač smėlynuose. Kai dar juose yra drėgmės ir išeina pašalas, pats metas pradėti darbymetį, kuris, pasak E. Mačiežos, tęsiasi maždaug mėnesį.
     Su kariškiais palaikome nuolatinius ryšius, o ši talka mums didelė paspirtis, - patikino E. Mačieža. - šiame pelkėtame plote tik rankomis įmanoma paruošti dirvą ir pasodinti medelį. Apie traktorių su plūgu dirvos paruošimui šiuo atveju nėra nė kalbos. Talkai pasiruošėme kuo geriau, sodinukus papurškiame dažais, kad būtų lengviau išlaikyti linijas ir tarpus tarp medelių. Taip pat juos lengviau rasti vykdant priežiūros darbus. Tikimės, jeigu ne visi, tai dauguma juodalksnių sėkmingai prigis - drėgmės jiems yra pakankamai. Buvusioje durpingoje kirtavietėje kyla ir berželiai savaiminukai, viena kita eglaitė, tad po metų, kitų čia pakils naujas miškas, kurio priežiūrai dar ne kartą reikės žmogaus rankų.
     Pasiskirstę poromis, kareiviai apsiginklavo kastuvais ir ėmėsi darbo. Netrukus paaiškėjo, kad ne vienam jis jau žinomas. Vyresnieji eiliniai Remigijus Zymonas ir tauragiškis Vitalijus Bielskis mišką Jūravos girininkijoje sodino antrą kartą, tokių kareivių buvo ir daugiau. Pasak Šakių rajono gyventojo R. Zymono, juodalksnius sodinti kur kas paprasčiau nei eglaites ar pušaites, ir darbas žymiai spartesnis.
     Netrukus prie kareivių prisijungė ir dalinio vadas pulkininkas leitenantas Algimantas Misiūnas, taip pat sodinęs medelius. Kariams prisėdus poilsio, jis papasakojo apie bataliono ryšius su visuomene - tam kariškiai skiria daug dėmesio. Pasak A. Misiūno, palaikomi nuolatiniai ryšiai su Tauragės apskrities policijos pareigūnais, valstybinės sienos apsaugos tarnyba, ugniagesiais - specializuotomis tarnybomis. Bendradarbiavimo ir neoficialių varžybų vieta dažnai tampa kariškių šaudykla. Specialių tarnybų pareigūnai joje tobulina šaudymo iš kovinių ginklų įgūdžius. Vyksta ir sportinės varžybos: krepšinio, tinklinio, svorių kilnojimo, rankų laužimo.
     Bendradarbiavimas su ugniagesiais vyksta ne tik pažintine prasme - teoriškai arba susipažįstant su jų technika, - patikino A. Misiūnas. - Bataliono kariai gesino gaisrą Jurbarko rajone, kai Kalnėnų miške buvo kilęs itin pavojingas gaisras. Tuomet kartu su ugniagesiais, miškininkais porą parų su ugnimi kovojo ir 100 karių. Įsimintinos buvo ir bendros pratybos Rambyno kalne, kuriose buvo susipažinta su nauja ugniagesių technika. Pernai, Šilutės rajone, Traksėdžių durpyne 30 karių taip pat įgijo vertingos patirties gesindami durpyne kilusį gaisrą. Šiemet dalyvausime Tauragės apskrities ugniagesių pratybose - tokie bendri veiksmai, kaip ir pratybų organizavimas, vadovavimas joms yra ne kasdieninė patirtis. Ji naudinga visiems. Pasak bataliono vado, ryšiai su miškininkais lyg ir savaime suprantami, nes batalionas įsikūręs miške, tad savo planus kartais kartu susėdę derina ir kariai, ir miškininkai.
     Talkininkais ir jų darbu pasidžiaugė Jūravos girininkas Sigitas Gražulevičius. Iki vidurdienio kariškiai juodalksniais apsodino daugiau nei 3 ha plotą, o tai reiškia apie 10000 sodinukų. Jeigu ne tarnyba, kariškių talka galėjo būti dar svaresnė. Vyrai padirbėjo atsakingai, pasitaikė ir tinkamas oras. Šioje vietoje dirva šlapia, durpinga. Užlytų didesnis lietus, tai išvis be guminių batų čia neišbrisi, - vardijo S. Gražulevičius. - Todėl talka mums itin vertinga. Girininkijoje šiemet numatyta atkurti 28 ha miško. Uždavinys rimtas, bet esame pasiruošę, jeigu orai bus palankūs apie balandžio 20 d. tikimės baigti sodinimo darbus. Pasak girininko, pagal galimybes, pirma pasirenkamos sausesnės, smėlingesnės vietos - kol jose yra užtektinai drėgmės, o pelkėtoje vietovėje, kurioje dirbo kariškiai, reikėjo tik tinkamo momento - jis ir buvo išnaudotas.
     Kol talkininkai dirbo, viešvilietis Valdemaras Strikas jiems virė žuvienę. Ne tik Viešvilėje pagarsėjęs virėjas ją užkaitė ant laužo. Gamtoje viskas būna skaniau nei namuose prie stalo, - sakė V. Strikas, - tai patikrinta daugybę kartų. Virėjas neapsiriko: kariškiai po talkos su malonumu valgė žuvienę - buvo pats pietų metas.
     Talkininkams išvykus, liko dar nemažai sodinukų ir jiems skirtas plotas. Kaip patikino girininkas S. Gražulevičius, kariškių talka ne paskutinė. Kitą šeštadienį tikimasi sulaukti dar vienų talkininkų, ir ne menkesnio jų būrio, tad miškasodžio darbus pavyks žymiai paspartinti. Pasak urėdo pavaduotojo E. Mačiežos, tokios talkos vertingos ne tik miškininkams, bet ir jų dalyviams. Taip žmonės iš arčiau pamato miškininkų darbą, patys sodina būsimą mišką, kitaip pradeda vertinti žmogaus ir gamtos santykį. Juk ne sau sodina, patys užaugusių ir subrendusių medynų tikrai nekirs, bet galės papasakoti kitiems, koks tai yra darbas ir kokia jo prasmė.

 

Vincas Kriščiūnas

V.Kriščiūno nuotr.

2012 04 16


VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
JURBARKO REGIONINIS PADALINYS

VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA
Jurbarko regioninis padalinys
Miškininkų 5, LT-74212 Jurbarkas
Įm. kodas 132340880
PVM mok. kodas LT323408811
a/s Swedbank 73000
Nr. LT457300010153812728

Tel.: (8 447) 72 262;
Faks.: (8 447) 71 544
El. paštas administracija@jurbmu.lt


Gaisringumas Ligos Medienos ištekliai